Uzmanlar uyardı… Sera gazını yok etmek için uygulanan yollar kâfi değil

İngiliz bilim insanları, sera gazını gidermek için karbon yakalamanın “zor ve pahalı” olduğunu söyleyerek emisyonların azaltılmasına odaklanılması gerektiğini belirtiyor.

İngiltere’de düzenlenen bir sera gazı uzaklaştırma etkinliğinde konuşan ve karbon yakalama teknolojileri üzerinde çalışan kimi araştırmacılar, bu usulün işe yaramayacağını savundu.

Guardian’ın haberine nazaran, uzmanlar direkt hava yakalama, biyoyakıtlar, biyokömür, ağaçlandırma ve gelişmiş hava şartları dahil olmak üzere bu tekniklerin mucize olmadığı ve karbondan arındırma uğraşlarının yalnızca bir kısmını oluşturması gerektiği konusunda uyardı.

Etraf, Besin ve Köy İşleri Departmanında çalışan bilim insanı Gideon Henderson, “GGR (karbon yakalama) sıkıntı ve değerli. Ve karbondan arındırılabilen bölümlerde devam eden emisyonları telafi etmek için bunu bir vekil olarak görmeyi göze alamayız. Karbondan arındırmamak için bir mazeret değil, bu yüzden tekrar de emisyonları azaltmalıyız” dedi.

İngiltere hükümeti ise, genel olarak, karbon yakalama yollarının epeyce süratli bir formda geliştirileceğinden emin görünüyor.

Uzmanlar, sera gazını giderme usullerini ise şu biçimde sıraladılar:

1. Ağaçlandırma
2. Toprakta depolama
3. Gelişmiş ayrışma
4. Direkt hava yakalama
5. Biyoyakıtlar
6. Biyokömür

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.