Uzmanlar uyarıyor: ‘Her diyet sağlıklı kilo vermeyi sağlamaz’

Tatil döneminin gelmesiyle birlikte fit bir bedene sahip olmak isteyenler hazırlıklarını hızlandırdı. Ağır diyet programlarına ek idmanlarla birlikte yaz tatiline girerken kilolarından kurtulmak isteyen birçok kişi, denetimsiz hareket etmesi sonucu büyük sıhhat sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Uzmanlar ise diyet yapan vatandaşları, denetimli hareket etmeleri ve bol su tüketmeleri konusunda uyarıyor.

“ŞOK DİYETLERE VE DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLERE DİKKAT ETMELİYİZ”

Uygulanan diyetlerin denetimli formda yapılması gerektiğini belirten Diyetisyen Memnun Oğuz, su tüketimine dikkat çekti.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla su tüketiminin arttırılması gerektiğini belirten Oğuz, metabolizma suratının denetim edilmesinin kıymetli olduğunu da ek ederek, “Havaların ısınmasıyla montlar, kazaklar rafa kalktı. Yazlık kıyafetler vücut algımızı da değiştiriyor. Yaza girerken uygulanan şok diyetlere ve düşük karbonhidratlı diyetlere dikkat etmeliyiz. Bu usul diyetler metabolizmaya ziyan verdiği için uzak durmalıyız. Kısa müddette verilen kiloların tekrar alındığını unutmamamız gerekiyor. Diyetlere başlanan şu periyotta fizikî aktivitelerinde de unutulmaması gerekiyor. Güne yumurtalı bir kahvaltıyla başlanmalı ve öğün atlanmamalıdır.

– Bol ölçüde da su tüketilmelidir. Kilo başına 30-35 mililitre su kafidir. Lakin havalar ısındığı için bu ölçü artırılabilir. Bedendeki sıvı ölçüsünün azalması metabolizmayı yavaşlatır. Sindirim, emilim, kas, doku üzere sistemlerin daha az çalışmasına neden olur. Süratli kilo vermek metabolizmanın çalışma suratını bozacaktır. Ana öğünler kesinlikle yapılmalıdır ve orta öğünler atlanmamalıdır. Orta öğünler, ana öğünlerden 2-3 saat sonra yapılmalıdır. Bilhassa mevsim meyveleri, yoğurt, ayran, peynir, kuru yemiş tercih edilmelidir” dedi.

“HER DİYET SAĞLIKLI KİLO VERMEYİ SAĞLAMAZ”

Denetimsiz halde yapılan diyetlerin kilo verdirmekten fazla sıhhati olumsuz tarafta etkilediğini belirten Keyifli Oğuz, şu tabirleri kullandı:

Yaz dönemine hazırlanırken denetimsiz biçimde yapılan diyetler sıhhati olumsuz istikamette etkileyebiliyor. Fit bir bedenle yaz dönemine girmek isterken sıhhat sorunları yaşamamak için yapılan diyetlere dikkat edilmesi gerekiyor. Her diyet sağlıklı kilo vermeyi sağlamaz. Kilo vermek isterken sıhhat sorunları yaşayabilirsiniz. Kulaktan dolma diyetleri tercih etmek yerine uzmanlara başvurmakta yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.