Uzmanlardan okulların açılması ile birlikte alerji uyarısı

Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Hasan Razi okul çağı çocuk hastalıklarına ait değerlendirmelerde bulundu. Öğrencilerin okul ortamında virüslerle daha sık karşılaştığına işaret eden Prof. Dr. Razi, astım hastalığı yahut alerjisi olan çocuklar için sürecin çok daha değerli olduğuna işaret etti. 

“OKUL ORTAMINDA VİRÜSLERLE SIK KARŞILAŞMAK HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR” 

Okulların açılmasıyla birlikte, hastaneye yapılan müracaatların da arttığını belirten Prof. Dr. Razi, “Okul ortamlarında virüslerle sık karşılaşmak, hastalıklara neden oluyor. Birtakım çocuklarda hava yolu hassasiyetine neden olarak astım gibisi tablolara yol açabiliyor. Hali hazırda astımı yahut alerjisi olan çocuklarda ise ataklar sıklaşabiliyor” sözlerini kullandı. Prof. Dr. Razi, tekrarlayan virüs enfeksiyonları hakkında da ihtarlarda bulundu. Tekrarlayan virüs enfeksiyonlarının, alerjik yatkınlığı tetikleyebileceğini belirten Prof. Dr. Razi, “Hava yolu hassasiyeti gelişen bu çocuklarda kulak enfeksiyonlar, orta kulakta sıvı birikmesi, geniz eti büyümesi, tekrarlayan bronşit, sinüzit yahut düzelmeyen öksürük tabloları görülmekte, bu şikayetlerle kliniğe müracaatlar artmaktadır” açıklamasında bulundu. 

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINA KARŞI ÖNERİLER 

Prof. Dr. Cem Hasan Razi, okulun açılmasıyla birlikte artış gösteren hastalıkların kolay tedbirlerle azaltılabileceğini belirtti. Sık hasta olan çocukların kesinlikle bir çocuk alerji uzmanı tarafından kıymetlendirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Razi, tabibin uygun görmesi durumunda hami tedavilere başlanabileceğini söyledi. 

“MASKE TAKIN, D VİTAMİNİ KULLANIN” 

Okul ortamında maske takmanın virüslere maruziyeti azaltabileceğine işaret eden Prof. Dr. Razi, “Koronavirüs salgınının birinci yılında, okullar kapandıktan sonra çocuklarda teneffüs yolu enfeksiyonu ve astım atağı sıklığı bariz formda azalmıştı. Bunun nedeni virüslerle olan temasın azalmasıydı” hatırlatmasında bulundu. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının kıymetine vurgu yapan Prof. Dr. Razi, kış uzunluğu sistemli D vitamini alımı ile bağışıklık sisteminin güçlenebileceğini belirtti ve şu tekliflerde bulundu: 

“Grip aşısı yapılarak hem mümkün grip salgınından korunmak hem de bağışıklık sisteminin uyarılmasıyla enfeksiyon sıklığının azalması sağlanabilir. Çocuğun sık sık ellerini yıkaması virüslerin bulaşmasını büyük ölçüde azaltacaktır. Katkı unsurlu ve paketli besinlerden uzak durularak istikrarlı beslenmeye ihtimam gösterilmesi bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlayacak, çocuğun sigara dumanından korunması ise teneffüs yolları enfeksiyonuna yatkınlığı azaltacaktır.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.