Vitrinde kedi ve köpek satış yasağı başladı

Geçen yıl 14 Temmuz tarihinde kabul edilerek maddeleşen Hayvanları Müdafaa Kanunu çerçevesinde petshoplara verilen 1 yıllık mühlet 14 Temmuz 2022 itibariyle doldu. Bugünden itibaren hayvan satış yerlerinde vitrinde kedi ve köpek cinslerinin satışı yasaklandı.

14 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Hayvanları Müdafaa Kanunu çerçevesinde alınan karar gereği petshopların vitrinlerinde kedi-köpek satışı yasaklanmıştı. Kararın uygulanması için petshoplara verilen 1 yıllık müddet 14 Temmuz 2022 tarihi itibariyle doldu. Bugünden itibaren hayvan satış noktalarında vitrinlerde bulunan kedi ve köpek tiplerinin satışında sona gelindi.

Artık kedi ve köpek çeşitlerinin satışı sırf internet üzerinden ve katalog ile yapılacak. Karara uymayarak iş yerlerinde yasak çerçevesindeki kedi ve köpek üzere hayvanları bulunduranlara hayvan başına 2 bin 43 TL para cezası uygulanacak.

Alınan kararı kıymetlendiren hayvan satış yeri sahipleri, kararın merdiven altı satışlara yol açabileceğini, sıhhatsiz hayvan üretimi oluşabileceğini ve fiyat dengesizliğinin gerçekleşebileceğini anlattı.

“BİR YETERLİ, BİR BERBAT YANI VAR”

28 yıldır petshop işiyle uğraşan Serkan Kıyıcı, kararın birtakım noktalarda uygun birtakım noktalarda makûs olduğunu söyledi. Rastgele bir ceza durumu yaşamamak ismine bir gün evvelden vitrinlerden kedi ve köpekleri kaldırdıklarını belirten Kıyıcı, “Aslına bakarsanız işin bir yanı makûs bir yanı düzgün oldu. Düzgün olan tarafı çocukların hayvanları oyuncak üzere alamayacağı hoş bir ortam oldu. Berbat bir yanıysa beşerler biraz daha değerliye alacaklar. 3-5 bin liralık köpeği 10-15 bin liraya alacaklar.

Sadece tavşanlar, kuşlar, hamsterlar yasak değil. Bunun haricinde kedi ve köpeklerin yasaklanması bir tarafa düzgün oldu. Artık beşerler siparişle alabilecekler ve bunu inançlı yerlerden alacaklar, daha uygun olacak. Satış olarak etkileyecek. Evvelden beşerler görerek alıyordu. Artık göremeyecekler. Biz telefonlarına fotoğraf göndereceğiz. Beğendiklerini alacaklar. Bizim karımız kedi ve köpek. En çok ekmek yediğimiz yer orası. Biz dünden itibaren hepsini kaldırdık” dedi.

“NE OLACAK BİLMİYORUZ”

38 yıldır petshop işlettiğini lisana getiren Uğur Ertaymaz, kararla ilgili bir belirsizlik olduğunu, şimdi ne olacağının netleşmediğini vurguladı. Oluşacak sonuçlara rağmen tedbir alınmazsa yakın süreçlerde kaçak kedi-köpek satılma ihtimalinin bulunduğunu aktaran Ertaymaz, “Biz şu anda kedi ve köpeği nasıl satacağız, nasıl satmayacağız, nerede satılacak, kimler satacak bilmiyoruz. Altyapısı yok. Biz de ikilemdeyiz işin açıkçası.

İnternetten bu işi merdiven altında yapan insanların satışı daha fazla olacak tahminen de. Bir sürü dolandırıcı türedi. Türkiye’de çiftlik sistemi oturmamış, rastgele bir üretim çiftliği yok, insanların gidip alışveriş edebileceği bir çiftlik yok. Bu türlü olmayınca sistem nasıl oturacak? Biz de mutlu değiliz. Adam gelip bize kedi-köpek satışının yasaklandığını söylüyor. Biz geçen yıldan beri bu ezayı çekiyoruz” diye konuştu. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.