YKS ek tercihler bugün sona eriyor! YKS ek tercih sonuçları ne vakit açıklanacak? (2022 ÖSYM YKS ek tercih sonuç tarihi)

YKS ek tercih süreçleri bugün sona eriyor. ÖSYM tarafından 7-13 Eylül tarihleri ortasında erişime açılan YKS ek tercih süreçleri bu akşam sona erecek.

Tercih süreçlerinin tamamlayan adaylar ise sonuçların açıklanacağı tarihle ilgili bir açıklama yapılıp yapılmadığını merak ediyor. Pekala, YKS ek tercih sonuçları ne vakit açıklanacak? ÖSYM tarih verdi mi?

YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından duyurulması beklenen YKS ek tercih sonuçlarıyla ilgili şimdi bir tarih açıklaması yapılmadı.

YKS ek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının akabinde üniversite kayıt süreçleri 26-30 Eylül tarihlerinde yapılacak.

Buna nazaran; YKS ek tercih sonuçlarının 26 Eylül tarihinden evvel açıklanması bekleniyor.

YKS EK TERCİHLER NE VAKİT BİTECEK?

YKS ek tercih kılavuzu sonrasında tercih süreçleri 7 Eylül 2022 tarihinde başladı.

Yayımlanan takvime nazaran; 2022 YKS ek tercihleri 7-13 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacak.

Tercih süreçleri 13 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.

EK TERCİH FİYATLARI NE VAKİT ÖDENECEK?

YKS ek yerleştirme için fiyat ödemeleri 14 Eylül’de yapılacak. Tercih ettikleri programlara yerleşme hakkı kazanan adaylar 25-28 Eylül tarihlerinde elektronik kayıt yaptırabilecek.

PUANLA YERLEŞTİRME YAPILACAK

Ek yerleştirmeye başvuracak adayların 2022-YKS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekiyor. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2022-YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Adayların 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapma hakkı bulunuyor.

2022-YKS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların, ek yerleştirmede tercih yapma hakkı bulunmuyor.

Ek yerleştirme kontenjanlarını, ilgili programın en küçük puanına eşit yahut daha büyük puana sahip adaylar tercih edebiliyor.

2022-YKS’de özel yetenek imtihanı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabiliyor.

Bu yıl yerleştirmede boş kalan ve kayıt yaptırmayanlarla birlikte üniversitelerde 122 binin üzerinde ek yerleştirme kontenjanı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.