Zelenskiy Cannes’ın açılışında konuştu: Dünyanın yeni Chapline gereksinimi var

Cannes Sinema Şenliği 75’inci sefer kapılarını açtı. Bu yılki açılış merasiminin sürpriz konuğu ise Rusya’nın işgaline karşı savaşan Ukrayna’nın Devlet Lideri, eski aktör ve sinema imalcisi Volodimir Zelenskiy oldu.

Açılış merasimine tele konferansla bağlanan Zelenskiy, “sinema ve savaş ortasındaki yakın bağ” bahisli bir konuşma yaptı.

VOA Türkçe’nin aktardığına nazaran konukların dakikalarca ayakta alkışladığı Ukrayna başkanı, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Charlie Chaplin’in sinema tarihine geçen “Diktatör” sineması ortasında benzerlik kurarak “Savaşmaya devam edeceğiz, diğer seçeneğimiz yok. İnanıyorum ki, diktatör kaybedecek. Günümüzde, sinemanın ‘sessiz olmadığını’ kanıtlayacak yeni bir Chaplin’e gereksinimimiz var” dedi.

İşgalin başından beri olduğu üzere askeri kıyafetlerle konukların karşısına çıkan Zelenskiy, kelamlarına “Size bir kıssa anlatacağım” diye başladı, “Bu öyküde en kıymetli olan başlangıç değil, sondur. Bu son çoktan yazıldı. 20. yüzyılın en fecî diktatörleri sinemaya bayılırlardı. Ancak onlardan geriye, belgesel kroniklerdeki o dehşetli imgeler kaldı. Sinemalar o devirde, diktatörlere meydan okumaydı” tabirlerini kullandı.

Konuşmasında Cannes Sinema Şenliği’nin yapıldığı Croisette binasını, Rus ordusunun bombaladığı Mariupol Tiyatro binasına benzeten Zelenskiy, “Bugünlerde azap görmüş insanları bulmadığımız tek bir hafta bile geçmiyor. Belediye tiyatrosu Mariupol’u Rus bombasının nasıl yerle bir ettiğini gördünüz. Bu tiyatro bugün sizin toplandığınız binaya benziyordu. Oraya beşerler sığınmıştı, onlar sivil insanlardı” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.