2024 Formula E sezon öncesi: 10. sezon hakkında bilmeniz gereken her şey

Formula E’nin onuncu sezonu, Meksika Şehri’nde başlayacak yarışla bu hafta sonu yeşil ışığı görecek. Serinin ultra-verimli Gen3 arabalarını kullanacağı ikinci yıl olacak ve büyük değişiklikler gözlenmese de, birçok takım sürücülerini değiştirdi. Ancak, Formula E’nin ABD’deki yeni TV anlaşması, yarışları izlemeyi daha kolay ve az sinir bozucu hale getirebilir.

Formula E artık Roku ve Paramount+’da yayında. CBS Sports’ta yayınlandıktan sonra, Formula E geçen Haziran’da Roku ve Paramount+ ile yeni bir TV anlaşması açıkladı. On bir yarış, Roku Kanalı’nda ücretsiz olarak canlı yayınlanacak. Ayrıca, Roku’da yarış önizlemeleri, tekrarlar ve Formula E’nin Drive To Survive versiyonu olan Unplugged’ı izleyebilirsiniz. Yeni bir sonrası yarış özet programı olan Recharge da var; kaçırdığınız herhangi bir aksiyonu size özetleyecek. Roku kanalındaki tüm Formula E içerikleri ücretsiz olacak. Diğer E-Prix yarışları CBS’de yayınlanacak ve Paramount+’da canlı olarak izlenecek, ancak ABD’de gece vakti gerçekleşen etkinlikler CBS Sports Network’te yayınlanacak.

Roku Media’nın spor müdürü Joe Franzetta, Roku Kanalı reklam destekli bir ağ olsa da, yarışlar sırasında reklam kesintisi olmayacağını söyledi. Bunun yerine, şirket Formula E ile ön ve sonrası yarış programlarında reklam göstermeyi planlıyor. İş birliğinin ilk sezonu olduğu için, Franzetta gelecekte değişikliklerin olabileceğini dışlamadı.

Jaguar Racing tarafından sağlanan bir el ilanında, 24 Haziran 2022’de Oregon, Portland’da gerçekleşen ABB FIA Formula E Şampiyonası – 2023 Southwire Portland E-Prix 12’de, Jaguar TCS Racing’den Mitch Evans, Jaguar I-TYPE 6 ile liderlik yaparken görülüyor. Fotoğraf, Jaguar Racing aracılığıyla Getty Images tarafından elde edildi.

CBS ve Paramount+’da gösterilen yarışlar canlı yayında reklama geçebilir. Formula E’nin medya başkanı Aarti Dabas, geçen sezon ABD’deki izleyiciler için bu durumun büyük bir sorun olduğunu söyledi. Örneğin, Portland yarışında ağ, son dört turda reklama gitti. Roma’da, izleyiciler büyük bir kazaı kaçırdı. Dabas, Formula E’nin bu durumun sinir bozucu olduğunun farkında olduğunu ve deneyimi iyileştirmek için sürekli çalıştığını, canlı aksiyonun hala görülebileceği resim içinde resim veya “çift kutu” kullanımını genişletmeyi içerdiğini belirtti.

2024 Formula E sezon öncesi: 10. sezon hakkında bilmeniz gereken her şey

Formula E, E-Prix’den yedi gün sonra ücretsiz olarak izlenebilecek arşiv yarışlarını sunacak. Bunlar sadece serinin web sitesinde, geçen Kasım ayında başlatılan geçmiş yarışlar kütüphanesinde mevcut olacak. Şu anda, bunların başka platformlarda izlenebilir olması planlanmıyor, ancak Formula E web sitesinde bunları izlemek için ücretsiz bir hesap oluşturmanız yeterli.

Attack Charge pit stopları hala yarışlara hazır değil. The Race, bu ayın başlarında Meksika Şehri’ndeki ilk yarışta Attack Charge duraklarının kullanılmayacağını bildirdi. Bu, tamamen elektrikli seride pit stopların geri getirilmesindeki bir başka gecikme. Başlangıçta, sürücüler bir yarışı tamamlamak için arabalarını değiştirmek zorunda kalıyordu. Teknoloji, yarış sırasında başlangıç şarjı ve yeniden şarj ile takımların sonuna kadar yetecek güce sahip olmalarını sağlayacak şekilde ilerledi. Şu anda, sürücüler sadece hasar veya bir sorun durumunda pit’e giriyorlar, bu da neredeyse kesinlikle onları sıralamanın sonunda bitirmeye mahkum ediyor.

Formula E, geçen sezon belirli yarışlarda Attack Charge  duraklarını denemeyi planlamıştı, ancak altyapı zamanında hazır olmadı. The Race’e göre, her takım için yeterli ekipman olmaması gibi sorunlar hala devam ediyor; bu sorun, geçen Kasım’da İspanya’daki sezon öncesi testlerde bu kurulumların kullanımını sınırladı. Pit stopların en erken Diriyah’taki E-Prix’de sonunda debut yapması bekleniyor. 30-35 saniyelik durakların, Formula E’nin genellikle sıkıca paketlenmiş arabalara sahip sokak devresi doğası göz önüne alındığında, yarış kalitesi üzerinde nasıl bir etki yapacağı konusunda endişeler var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir