İsrail-Filistin savaşında 35. gün: Çatışma kuzeye sıçradı, ölü sayısı 70’e yükseldi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırıları 35. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:

ŞU ANA KADAR 70 HİZBULLAH MENSUBU ÖLDÜ

– Hizbullah, Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ordusuyla çatışmalarda 7 mensubunun daha öldüğünü duyurdu. Hizbullah, Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki operasyonu sonrası 8 Ekim’de harekete geçmişti. O günden bu yandan Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmalarda şu ana kadar ölen Hizbullah mensuplarının sayısı 70’e yükseldi.

YİNE BİR CUMA YİNE BİR MESCİD-İ AKSA MÜDAHALESİ

– İsrail güçleri, cuma namazı kılmak isteyen Filistinlilere yine gaz bombası ve TOMA’larla müdahale etti. İsrail, 7 Ekim’den sonra Mescid-i Aksa’ya girişte yaş sınırı getirerek, gençlerin mabede girişlerini yasaklamıştı.

ÖLÜ İSRAİLLİ ASKER SAYISI ARTTI

– İsrail ordusu ablukayı sıkılaştırarak aralıksız şekilde bombaladığı Gazze Şeridi’ndeki kara çatışmalarında bir askerinin daha öldüğünü bildirdi. Açıklamada, savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana ölen asker sayısının 354’e yükseldiği kaydedildi.

ŞİFA HASTANESİ’NE YENİ SALDIRI

– Filistin Haber Ajansı, İsrail ordusunun, Gazze’deki Şifa Hastanesi Yerleşkesi’nde yer alan poliklinik binasını bombaladığını, ölü ve yaralılar olduğunu açıkladı. Şifa Hastanesine yönelik saldırıyla ilgili haberde, “İşgal güçleri, Şifa Hastanesi Yerleşkesi’ndeki bir poliklinik binasını roket ve top atışlarıyla bombaladı. Yerinden edilmiş kişilerin hedef alınması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açtı.” ifadelerine yer verildi.

ABD VE KOALİSYON GÜÇLERİNE 46 SALDIRI

– İsrail ve Gazze’deki çatışmaların başlamasından bu yana ABD’nin Irak ve Suriye’deki üslerine yönelik saldırılar arttı. ABD Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, düzenlediği basın toplantısında, 17 Ekim ile 9 Kasım tarihleri arasında Irak ve Suriye’deki ABD birlikleri ile koalisyon güçlerine yönelik 46 dron ve roket saldırısı düzenlediğini söyledi. Saldırılardan 24’ünün Irak’ta, 22’sinin ise Suriye’de gerçekleştirildiğini kaydeden Singh, saldırılar soncu 56 askerin yaralandığını, yaralanan bütün askerlerin tedavi edildiğini ve görevlerine döndüğünü ifade etti.

IDF: HAMAS’IN SALDIRI PLANLARINI ELE GEÇİRDİK

– İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Batı Cebaliye’de yer altında yapılan 10 saatlik bir çatışmanın sonucunda çok sayıda Hamas mensubunu etkisiz hale getirdiklerini duyurdu. Çatışmalar sonucu Hamas’ın saldırı planlarını ele geçirdiklerini açıklayan İsrail güçleri, savaşın başından bu yana 130 tünelin yok edildiğini iddia etti.

İSRAİL HALKINI ÇILDIRTACAK İDDİA: NETANYAHU REHİNELERE KARŞILIK ATEŞKES ANLAŞMASINI REDDETTİ

– Hamas’ın esir aldığı yaklaşık 240 kişi, İsrail’in bir numaralı gündem maddesi haline gelmiş durumda. Rehinelerin aileleri müzakerelere öncelik verilmesi için Başbakan Netanyahu’nun evinin önünde toplanırken, İsrail halkının öfkesi de giderek artıyor. İngiliz Guardian gazetesi, Netanyahu’nun tüm öfke ve eleştirilere rağmen esirler karşılığında ateşkes anlaşmasını reddettiğini ve aldığı sert tavrı devam ettirdiğini yazdı. Müzakerelere aşina olan üç yetkiliye göre, masadaki anlaşma, 5 günlük ateşkes karşılığında çocukların, kadınların, yaşlıların ve hastaların serbest bırakılmasını içeriyordu ancak İsrail hükümeti bunu geri çevirdi.

KUDÜS HASTANESİ ÇEVRESİNDE ŞİDDETLİ BOMBARDIMAN

– İsrail güçleri bugün erken saatlerde Kudüs Hastanesi’ni yakınlarını yoğun bir bombardıman altına aldı. Filistin Kızılayı’na göre hastanede hasta, personel dışında yerinden edilmiş ve hastaneye sığınmış 14 binden fazla sivil var.

SAVAŞ DEMOKRAT PARTİYİ İKİYE BÖLDÜ

– Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı ankete göre, ABD’li demokratlar, Biden’in İsrail-Filistin savaşına yaklaşımı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Anket, demokratların yüzde 50’sinin Biden’ın çatışmayı yönetme şeklini onayladığını, yüzde 46’sının ise onaylamadığını gösteriyor. AP, anket sonuçlarının Demokrat Parti’de derin bir çatlağa işaret ettiğini ve da bunun Biden’ın yeniden seçilme çabasını karmaşık hale getirebileceğini yazdı.

ŞİFA HASTANESİ’NE SALDIRI: 6 CAN KAYBI

– El Şifa Hastanesi Genel Müdürü Ebu Salmiya hastaneye yapılan saldırının ardından 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail güçlerinin, evlerinden kaçmak zorunda kalan binlerce Filistinliyi de barındıran Gazze’nin en büyük tıbbi tesisinin yakınındaki bölgeleri bombalamaya devam ettiği bildirildi.

İSRAİL KAN BANKASINI VURDU

– Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ndeki kan bankasını vurduğunu duyurarak, tesisin hizmet dışı kaldığını açıkladı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx