İşte SEC ve Binance Hikayesinin Bilinmeyen Yönleri!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Pazartesi günü Binance ile kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao aleyhine federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettikleri iddiasıyla dava açtı. 2023’te SEC başkanı Gary Gensler, 4 borsanın (Binance dahil) ve çok sayıda projenin peşinden gitti. İşte tüm bu olayların bir zaman çizelgesi…

SEC ve kripto para endüstrisi arasında yaşananlar

Son yıllarda SEC, kripto piyasasındaki düzenleme çabalarını yoğunlaştırdı. Ripple ve Coinbase’e karşı alınan yasal önlemlerin ardından Binance de kendisini yasal zorlukların içinde buldu. Binance’e karşı açılan son dava, 10 ek varlığın menkul kıymet olarak yeniden sınıflandırılmasıyla sonuçlandı. Mart 2023’te Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Chicago’daki bir federal mahkemede Binance ve CEO’su Changpeng Zhao aleyhine şikayette bulundu. Şikayette, Binance’in ABD’de ikamet edenlere kripto vadeli işlemleri ve türevleri sunduğu ve bu teklifleri CFTC’ye kaydettirmediği iddia ediliyor. Dava ayrıca Binance’in eski uyum sorumlusu Samuel Lim’i şirketin ABD yasalarını ihlal etmesine yardım ve yataklık etmekle suçluyor.

Öte yandan Binance, Ağustos ve Aralık 2022 arasında yaklaşık 1,8 milyar dolarlık varlığı müşterilere bildirmeden hedge fonlara taşıdığı için de incelemeye alındı. Daha önce müşterilere tokenlerin %100 desteklendiğini söylemesine rağmen, bu hareket şeffaflık ve güven konusunda endişelere yol açtı. Ardından, 5 Haziran’da SEC, Binance’i geçmişten gelen bir dizi suçlamayla suçlayan 13 suçlamada bulundu.

SEC ne dedi?

SEC’in davası, Binance ve kurucusu Changpeng Zhao’nun müşterilerin fonlarını kötüye kullandığını iddia ediyor. SEC’e göre, fonlar CZ’nin “sahip olduğu ve kontrol ettiği” Piyasa yapıcılar tarafından dahili olarak kullanıldı. Bu da Binance ABD platformunda manipülatif ticarete olanak sağladı. Bu aynı zamanda kullanıcı fonlarını, kripto borsasındaki işlem hacmini şişirmek için “manipülatif ticaret” yapan Sigma Chain adlı CZ’ye ait bir kuruluşa yönlendirdi. Davaya göre, olanlar şu:

  • Binance ve Binance.US, BNB token ve BUSD stablecoin gibi kayıtsız menkul kıymetleri halka sundu.
  • Binance ve BAM Trading (Binance.US’nin işletme şirketi) bir ticaret kurumu, komisyoncu ve borsa olarak kayıt yaptırmamakla suçlanıyor.
  • Binance’in, yüksek değerli müşterilerin kontrolleri atlatmasına yardımcı olmak da dahil olmak üzere ABD’li müşterilerin platformunda işlem yapmasına olanak sağladığı iddia ediliyor.
  • Binance ve Zhao, şirketin ABD iştirakinin bağımsız olduğunu iddia etti, ancak perde arkasında kontrol ettiklerini iddia etti.
  • SEC ayrıca Binance’in stake hizmetinin menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini de iddia ediyor.

Binance CEO’su CZ ne diyor?

Buna karşılık Binance, SEC’in “kripto piyasa yapısını tek taraflı olarak tanımlamayı amaçladığını” iddia eden resmi bir yanıt yayınladı. Zhao, davayı “haksız” ve SEC’in kriptoyu hedef alan “yanlış yönlendirilmiş eylemlerinden” biri olarak nitelendirerek iddiaları reddetti. Binance’in CEO’su Changpeng “CZ” Zhao da SEC’in uzun süredir faaliyet gösteren kripto kuruluşlarına karşı, artık feshedilmiş olan merkezi borsa FTX’e karşı olduğundan daha fazla işlem yaptığını vurgulayan bir gönderiyi retweetledi. CZ, SEC ile “yasaların izin verdiği ölçüde” mücadele etmeye hazır olduklarını söylüyor ve “birlikte güçlü olma” çağrısında bulunuyor.

Binance ayrıca SEC’in iddialarını şiddetle reddederek davayı temelsiz olarak nitelendiriyor ve kendisini şiddetle savunmayı planlıyor. SEC’in eylemlerinin sektöre zarar vermeyi ve inovasyonu engellemeyi amaçladığını savunuyorlar. Kongre’nin kripto varlıklar için uygulanabilir bir düzenleyici çerçeve oluşturması gerektiğini vurguluyorlar. Ayrıca, Richard Teng’in Bölgesel Pazarlarda Binance CEO’su olarak görev alacağı ve böylece CZ’nin yerini alacağı duyuruldu.

Diğer piyasa oyuncuları neler diyor?

CFTC Başkanı Rostin Behnam yaptığı açıklamada “Binance yıllardır CFTC kurallarını ihlal ettiğini biliyordu ve hem para akışını sürdürmek hem de uyumluluktan kaçınmak için aktif olarak çalışıyordu. Bu, kripto varlık dünyasındaki herkese CFTC’nin ABD yasalarından kasıtlı olarak kaçınılmasına müsamaha göstermeyeceği konusunda bir uyarı olmalıdır.” dedi. Coinbase’in hisseleri de yüzde 10’un üzerinde değer kaybı yaşadı.

SEC’in 10 kripto varlığına yönelik soruşturması kesinlikle zarar verici. Ancak, birden fazla kripto para biriminin menkul kıymet olarak etiketlenmesinin en büyük örneğinin Şubat ayının başlarında meydana gelmesi hiçbir şeye değmez. Bu, Terra Luna Classic [LUNC], Terra Classic USD [USTC] ve Mirror Protocol [MIR] dahil olmak üzere 16 kripto varlığının etkilenmesiyle sonuçlandı. Buna ek olarak, Apple ve Tesla gibi hisse senetlerinin fiyat hareketlerini kopyalamak için tasarlanan yaklaşık 13 Mirrored Asset’i [mAssets] de menkul kıymet olarak sınıflandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir