Türkiye, Otomobilde Avrupa’ya Tur Bindirdi: Ülkeler Otomobillerden Ne Kadar Vergi Alıyor?

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), sıfır otomobillere uygulanan vergi oranlarının en yüksek olduğu AB ülkelerini açıkladı. Türkiye’den daha çok vergi alan ülke var mı?

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB’de sıfır otomobillerden alınan vergi oranlarını paylaştı. ACEA’nın paylaşımında AB ülkeleri içinde en fazla vergi uygulanan ülke yüzde 27 ile Macaristan oldu.

Macaristan’ı yüzde 25 vergi ile Hırvatistan, Danimarka ve İsveç takip etti. 

Finlandiya ve Yunanistan’da yüzde 24 KDV uygulanırken, İrlanda, Polonya ve Portekiz’de KDV oranı yüzde 23.

İtalya ve Slovenya yüzde 22, Belçika, Çekya, Letonya, Litvanya, Hollanda ve İspanya sıfır otomobillerden yüzde 21 KDV alıyor.

Avusturya, Bulgaristan, Estonya, Fransa ve Slovakya’da KDV oranı yüzde 20 olurken, Güney Kıbrıs, Almanya ve Romanya’da yüzde 19 vergi uygulanıyor.

En düşük oranlar yüzde 18 Malta ve yüzde 17 ile Lüksemburg’da.

Türkiye’de sıfır otomobilde KDV yüzde 20 oranında olurken, ekstrası olarak vergiden vergi alınarak, motor hacmi ve satış bedeline bağlı olarak ÖTV de hesaplanıyor.

Özel Tüketim Vergisi ÖTV’de en düşük oran yüzde 80 olurken, en yüksek ise yüzde 220 olarak hesaplanıyor.

1 milyon lira fabrika çıkışı bedeli olan 2 bin motor bir aracı önce ÖTV (2 milyon 200 bin lira) ardından da KDV (640 bin lira) ile 3 milyon 840 bin liraya alabiliyorsunuz.

Daha uygun fiyatlı olsun 400 bin liralık 1600 motor hacmi olan bir otomobili ÖTV’si (320 bin lira) ve KDV’siyle (144 bin lira) bir araç bedelinden biraz fazla vergiyle 864 bin liraya alabiliyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx