Yatırımcılar Tedirgin! Altın Fiyatları İçin Neler Bekleniyor?

Altın fiyatları son altı ayın en düşük seviyesine yakın seyrediyor. Federal Reserve’in kararlarına ilişkin haberler ve ABD ekonomik rakamları, altın yatırımcılarını tedirgin ediyor. Fed’in olası faiz artırımı altının parlaklığını azaltıyor. Bu arada fiyatlar üzerinde etkisi olacak makro veriler bekleniyor.

ABD faizlerinin yükseldiği ortamda altın fiyatları ikilem içinde

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, sarı metal 1.900 doların altına sert dalış yaptı. Parlak metal, Çarşamba günü erken saatlerde altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Altın, bu önemli bir düşüşün ardından istikrar kazandı ve bu seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor. Temel nedenler? Daha güçlü bir dolar ve Hazine getirilerinin mevcut yörüngesi. Yatırımcılar, Federal Reserve’in faiz oranı kararlarına ilişkin içgörü umuduyla ABD ekonomik rakamlarını merakla bekliyor.

Parlak metal cazibesini kaybediyor!

Altının cazibesi art arda üç seans boyunca azaldı. Bunun başlıca nedeni, ABD Merkez Bankası’nın yüksek faiz oranlarını sürdürebileceği yönündeki spekülasyonlar. Bu spekülasyonlar ABD enflasyon verilerine ilişkin beklentilerle daha da körüklendi. Sonuç olarak, sığınacak yer arayan yatırımcılar dolara yöneldi. Bu da altın uluslararası alıcılar için daha pahalı hale geldi.

ABD faizleri altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor

Federal Reserve için önemli bir enflasyon ölçütü olan ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksinin yaklaşan açıklaması merakla bekleniyor. Enflasyondaki bir düşüş altına soluk aldırabilir ve daha sıkı para politikası beklentilerini azaltabilir. Aksine, daha güçlü enflasyon verilerinin altının karşılaştığı zorlukları daha da kötüleştirmesi mümkün.

Federal Reserve’in tutumu

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ABD ekonomisi için “yumuşak iniş” olasılığını ima etti. Ancak aynı zamanda enflasyonla mücadele için önemli faiz artışları olasılığını da gündeme getirdi. Bu zorluklara rağmen altın, özellikle merkez bankaları ve Çin’den gelen istikrarlı fiziki taleple teselli buluyor. Bu da altın fiyatları için az da olsa destek sağlıyor.

Piyasa izleme ve görünüm

Piyasanın gözü yakında açıklanacak olan ABD GSYH büyüme rakamları ve işsizlik başvurularına çevrilmiş durumda. Ancak, ABD hükümetinin kapanma ihtimalinin gölgede kalması ve faiz oranlarına ilişkin endişeler, altın için kısa vadeli bir düşüş eğilimine işaret ediyor.

Altın fiyatları teknik analizi: Olası senaryo düşüşün devamı

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik resmini şu şekilde değerlendiriyor. Spot altın şu anda 1.874,655 seviyesinde işlem görüyor. Böylece, hem 200 Günlük hem de 50 Günlük hareketli ortalamaların altında seyrediyor. Bu da düşüş eğilimine işaret ediyor. 14 Günlük RSI 30,16 seviyesinde ve aşırı satım piyasa koşullarına işaret ediyor. Bu da yakın vadede potansiyel bir tersine dönüş ya da geri çekilmeye işaret ediyor.

Bu arada, piyasa 1.911,45 dolarda tanımlı trend çizgisi desteğinin altında. Ayrıca, 1.901,240 dolar ve 1.889,369 dolardaki önceki destek seviyelerinin altında işlem görüyor. Bu faktörleri göz önüne aldığımızda, spot altın fiyatları için en olası senaryo ağırlıklı olarak düşüş eğilimi yönünde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx